تبلیغات
نقش نماز در هشت سال دفاع مقدس - نماز - روایت مصائب برپایی نماز در اسارت
 
 
روایت مصائب برپایی نماز در اسارت
نظرات |«آسمانه» عنوان کتابی خاطرات آزادگان پرافتخار میهن اسلامی مان درباره ی نماز در اسارت است که به کوشش ستاد آزادگان استاد سمنان در دفتر ادبیات و هنر مقاومت به چاپ رسیده است.

ادامه در ادامه مطلب

«آسمانه» عنوان کتابی خاطرات آزادگان پرافتخار میهن اسلامی مان درباره ی نماز در اسارت است که به کوشش ستاد آزادگان استاد سمنان در دفتر ادبیات و هنر مقاومت به چاپ رسیده است.

در روزگارانی که رزمندگان اسلام در اسارتگاه های رژیم بعث عراق در بند بودند، جنایتکاران و مزدوران بعثی تلاش داشتند با شکنجه و ضرب و شتم و ایجاد فشار بر آنان به وسیله ی محروم کردم از امکانات اولیه زندگی، اسیران ایرانی را به انفعال و عقب نشینی و دست شستن از آرمان ها و اعتقادات و باورهایشان وادار نمایند. در چنین دورانی که اسرای مظلوم در بازداشتگاه ها و اردوگاه های دشمن محروم از کمترین امکانات و ابتدایی ترین وسایل، مورد ضرب و شتم وشکنجه ی دژخیمان بعثی قرار می گرفتند، یاد و نام حضرت باری تعالی آرام بخش دل های سوخته ی آنان و تسکین دهنده ی دردها و آلام آن ها بود.

اسیران مقاوم ایرانی با اقامه ی نماز و انجام فرائض و تکالیف دینی و با راز و نیاز و نیایش، از خدا خود یاری و استعانت می جستند و عاشقانه سر به آستان معبودشان می گذاشتند. این رابطه ی دل انگیز با حضرت احدیت باعث جلای روح، تقویت و افزایش روحیه ی مقاومت و صلابت و استواری آنان در برابر ظلم و جور دشمن بعثی می گردید.

در ایام اسارت آزادگان مظلوم، سال ها با قامت های رنجور و نحیف خود با تکیه بر ستون دن در مقابل تازیانه ی دژخیمان بعثی مردانه ایستادند و با اتکا به نماز خود را در تاریخ جاودانه کردند. «آسمانه» تلاش دارد چگونگی این جاودانگی را که به واسطه معنویت در اسارت تحقق یافته بود را روایت نماید.

کتاب حاضر فراهم آمده از خاطره های آزادگان عزیز است که در آنها ضمن تشریح نقش نمازو فرائض دینی در افزایش روح همبستگی و ایثار و تقویت روحیه اسرا، بخشی از مشکلات و مصائبی که آزادگان برای انجام اعمال مذهبی با آنها مواجه بوده اند را بازگو می نماید.

در این کتاب ۲۱۴ خاطره ی کوتاه از آزادگان درج شده است که عناوین تعدادی از این خاطرات به شرح زیر است:

وحدت، حفظ قرآن، امتحان احکام، نماز وتر، شب های قدر، قرآن خواندن، زیارت بارگاه امام حسین(ع)، قدرت نماز،شهدای نماز، برکات نماز، نماز و محرم، خاک تیمم، تأثیر نماز، جلسات قرآن، نماز نوبتی، اهمیت نماز، آمپول ضدعبادت، نماز بر شهیدان، آخوند درباری، غسل در زمستان و...

در این کتاب خوانندگان به مصائب و سختی هایی که اسیران ایرانی در اسارتگاه های عراق برای برپایی نماز و عمل به احکام و تکالیف دینی متحمل می شدند، آشنا می گردند. این مصائب و مشکلات جملگی از سوی دشمن بعثی ایجاد می شد. آنان با اطلاع و آگاهی از تأثیر نماز و فرائض دینی در همبستگی و افزایش روحیه اسرا، تمامی قدرت خود را به کار می بستند تا با ایجاد موانع و مشکلات و صدور دستورات و مقررات مختلف، آزادگان را از این مهم بازدارند.

آزاده علی محمد قاسمی در رابطه با بهانه ی دشمن برای جلوگیری از اقامه ی نماز اسرا نقل می کند: «عراقی ها برای ممانعت از نماز خواندن بچه ها هر بار بهانه ای را علم می کردند. یک بار بهانه گرفته بودند که والا و باالله نباید در نماز تان مهر به کار ببرید. بچه ها مهر را در دست شان می گرفتند و هنگام سجده از آن استفاده می کردند. ما برای خواندن نماز مشکلی نداشتیم، اما آنها برای جلوگیری از آن، کیسه کیسه بهانه داشتند و چماق چماق کتک.»

بستن آب بر روی اسرا قطع آن از ترفندهای معمول مزدوران بعثی برای جلوگیری از نماز خواندن اسرا بوده است. یکی دیگر از آزادگان به نام محمد صیاد اربابی در همین باره می گوید: «یکی از راه های جلوگیری عراقی ها از نماز خواندن ما، قطع آب بود. آنها با این تصور که بی آب نمی توانیم وضو بگیریم،آب را قطع می کردند. اما ما با تیمم وظیفه ی خود را انجام می دادیم و تا آنجا که ممکن بود، نمی گذاشتیم نمازمان از دست برود.»

در آن سال ها، اسیر ایرانی اگر هم موفق می شد با پشت سر گذاشتن مشکلات، نماز بر پا دارد، باز هم مزدوران مشکلی دیگر ایجاد می کردند. عمق مظلومیت اسیر ایرانی را در گفته ی آزاده حسین رحمانی می توان لمس کرد: «یکی از مشکلات ما در هنگام عبادت این بود که اگر حالی دست می داد باید هق هق گریه مان را می خوردیم! بله حتی گریه کردن هم ممنوع بود...»

یکی دیگر از عزیزان آزاده می گوید: «حتی صحبت کردن از نماز و روزه و مسائل دینی ممنوع بود هر کسی وارد این دایره ممنوع می شد، ادب اش را به چوب می سپردند و عبرت گرفتن اش را به کابل.»

خاطرات کردآوری شده در کتاب «آسمانه» به موضوعات دیگری نیز اشاره دارد که برخی از موضوعات و مشائل مطروحه عبارت است از:

تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه در بین اسرا، ضربو شتم اسرا به خاطر اقامه ی نماز شب، خبرچینی افراد خودفروخته، حفظ قرآن در اسارت، برگزاری نماز جماعت دور از چشم نگهبانان عراقی، برگزاری مراسم جشن در روز مبعث، عزاداری اسرا در شب های قدر، تأثیر نماز و نیایش اسرا بر سربازان عراقی، آمارگیری در هنگام اقامه ی نماز، برگزاری نماز جماعت توسط حاج آقاابوترابی، شناسایی و دستگیری امامان جماعت، سخنرانی روحانیون درباری در اردوگاه، جابجایی اسرا برای شکستن اتحاد آنها، راهنمایی های حاج آقا ابوترابی، برگزاری نماز جماعت در آخرین روزهای اسارت و...

اقامه نماز و راز و نیاز و نیایش اسیران در بند ایرانی با خالق خود، علاوه بر تأثیراتی که بر اسرا می گذاشت و موحبات رشد و تعالی آنان را فراهم می آورد، تأثیرات مثبتی نیز در جبهه ی مقابل و بر نگهبانان عراقی گذاشته باعث تحول و تغییر نگرش و رفتار نیروهای عراقی می شد.

در کتاب «آسمانه» برخی از آزادگان با اشاره به این تأثیرات، خاطره هایی از تحول و تغییر رفتار تعدادی از سربازان دشمن بیان کرده اند. از جمله آزاده ولی عزیزی که می گوید: «کم نبودند سربازانی که نماز و قدرت معنوی آن در آن ها تأثیر می کرد و با ما یک دل می شدند. یک شب که باد تندی می وزید، سر در نمازجماعت داشتیم. وسط نماز برق رفت. فرماندهان اردوگاه در تاریکی چند سرباز را فرستادند برای سرکشی اوضاع. یکی از آنها به پشت پنجره آسایشگاه ما آمد و چون داخل تاریک بود، دقیقاً نتوانست ما را ببیند و فقط شبح کمرنگی از قامت های ایستاده ی ما را دیده و شروع کرده بودند به فحش دادن و ناسزا گفتن که مگر نگفتیم نماز بی نماز. چند لحظه بعد که برق آمد و آن صف های منظم، هماهنگی و آوای دلنشین و یکنواخت ما در چشم و گوش آن سرباز نشست، رنگ صورت اش تغییر کرد. کارت های شناسایی ما را که گرفته بود، پس داد و بعدها که دردسری برایمان تراشیده نشد، فهمیدیم که چیزی در مشت فرماندهان نیز نگذاشته است.»

مزدوران بعثی و سردمداران شان که از تأثیر و نتایج اقامه ی نماز و اعمال مذهبی در میان اسیران ایرانی آگاهی داشتند، تمامی قدرت خود را به کار می بستند تا با ایجاد موانع و مشکلات برای اسرا، آنان را از اقامه ی نماز بازدارند. این جنایتکاران در این راه از هیچ اقدامی حتی غیرانسانی، ابایی نداشتند و دست به هر جنایتی می زدند.

«آسمانه» مشتی از خروار جنایات بعثی ها در حق اسرای مومن و نمازگزار است. بیشتر خاطرات بازگوشده در این کتاب بیانگر درد و رنجی استکه آزادگان عزیز بر اثر شکنجه و ضرب و شتم دشمن زبون متحمل شده اند.

در همین رابطه آزاده سیدمحمد حسینی می گوید: «کنار پنجره ی آسایشگاه ایستاده بودم و اذان می گفتم. چون می خواستم صدایم بلندتر شو دستم را روی گوشم گذاشتم و چند لحظه چشم هایم را بستم که ناگهان احساس کردم چیزی در دهانم رفته است. چشم ام را که باز کردم دیدم نگهبان عراقی پشت اسایشگاه ایستاده و باتوم اش را در دهانم فرو کرده است. بلافاصله داخل آسایشگاه آمد و مرا به اتاق فرماندهی برد. یکی دیگر از آزاده ها نیز آنجا بود که او به جرم اذان گویی پایش را به اتاق فرماندهی کشانده شده بود. من و او را در یک بشکه گذاشتند من را از چا و او را به سر. بعد بشکه را روی زمین انداخته، غلطاندند. سر و پای هر کدام مان که بیرون می آمد با کابل می زدند. آنها می خندیدند و ما رنج می کشیدیم...»

«آسمانه» چشم اندازی است به امور معنوی و دینی اسیران ایرانی در اسارتگاه های عراق که از دیدگاه خاطرات آزادگان به آن نگریسته شده است.

«آسمانه» در ۲۴۸ صفحه و با شمارگان ۵۵۰۰ نسخه در سال ۱۳۷۴ توسط انتشارات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی چاپ و منتشر شده استومرتبط با : نماز نقش نماز در هشت سال دفاع مقدس خاطرات شهید
برچسب ها : نماز-خاطرات رزمندگان-خاطرات اسارت-آسمانه-برپایی نماز در اسارت-اسارت-
نویسنده : مجتبی یوری
تاریخ : 20 آذر 93
زمان : 02:41 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://ChristalZadroga.Bravesites.com/entries/general/Hammer-Toe-Repair-Pinning 21 اردیبهشت 96 04:25 ق.ظ
Glad to be one of many visitors on this awesome web site :
D.
BHW 6 اردیبهشت 96 07:49 ب.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored subject matter
stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come more formerly again since exactly
the same nearly a lot often inside case you
shield this increase.
BHW 30 فروردین 96 10:46 ق.ظ
Hey there! Someone in my Facebook group
shared this site with us so I came to look it over. I'm definitely enjoying
the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Superb blog and brilliant design and style.
BHW 28 فروردین 96 07:03 ب.ظ
Amazing! This blog looks just like my old one! It's on a totally
different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!
BHW 25 فروردین 96 08:21 ق.ظ
When someone writes an article he/she retains the plan of a user in his/her brain that how
a user can understand it. Thus that's why this post is outstdanding.
Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
:: یکی از زیباترین جمله های در باره نماز از شهید
:: سردارِ شهید حاج علی اكبر رحمانیان + نماز اول وقت
:: دوست دارم شهادتم در حالی باشد که در سجده هستم
:: ربات نماز خوان
:: حاج قاسم سلیمانی در وصف شهید احمد کاظمی - نماز
:: آخرین مناجات رضا سر نماز
:: نقش نماز در جبهه ها
:: به شهادت رسیدن اسیر هنگام نماز
:: روضه‌های شهید علمدار خانواده‌ای را نماز خوان کرد.
:: توسعه فرهنگ نماز در جبهه توسط شهید صیاد شیرازی
:: دانلود کلیپ با موضوع نماز - استاد نقویان
:: دانلود کتاب شیوه های دعوت به نماز برای اندروید - pdf
:: نماز شهادت (شهید حسن نقشه چى)
:: آنقدر نماز می خوانم و دعا میکنم تا برگردی!
:: حرف حساب شهید


 
برای دانلود روی تصویر کلیک کنید

کتاب از ژرفای نماز
*******

دانلود کتاب پرتوی از اسرار نماز

*******

تاثیر نمار در کار

*******

دانلود کتاب پیوندهای نماز


شارژ ایرانسل

فال حافظ